صفحه اصلی / آموزش تئوری موسیقی / فصل اول (مقدمات موسیقی) / خطوط حامل

خطوط حامل

بازدید: 15493

خطوط حامل (Staff):

قبل از هر گونه توضیحی درباره خطوط حامل بهتر است با الفبای موسیقی آشنا شویم. حروف الفبای موسیقی کلا از هفت حرف تشکیل شده است که در عکس زیر مشاهده می کنید:


خطوط حامل پنج خط موازی هستند که نت ها بروی آنها و یا ما بین آنها قرار می گیرند.شمارش خطوط از پایین به بالا انجام می شود.هر یک از این خطوط و یا بین خطوط جای یکی از حروف الفبای موسیقی را نشان می دهد ،البته بسته به کلید قطعه موسیقی می توانند متغیر باشند.

این خطوط میزان زیر یا بم (فرکانس) بودن هر نت را مشخص می کنند ،بدین صورت که نت ها هر چه به خطوط بالایی نزدیکتر باشند  صدای آنها زیرتر می شود و بر عکس.

در عکس زیر شما می توانید جای قرار گرفتن نت ها را روی خطوط حامل مشاهده فرمایید. نت ها دقیقا باید روی یک خط یا بین دو خط قرار داشته باشند. همان طور که مشاهده می فرمایید این 5 خط برای نشان دادن همه فرکانس های نت ها بسیار کم هستند لذا با اضافه کردن نیم خط (ledger line) می توانیم نت های زیر تر و یا بم تر را نشان دهیم ،تعداد نیم خط ها محدویت خاصی ندارد ولی توجه داشته باشید استفاده از نیم خط ها برای نشان دادن نت های خیلی بم و یا خیلی زیر می تواند خواندن قطعه را برای نوازنده بسیار مشکل کند ،لذا برای حل این مشکل باید از کلیدهای مختلف استفاده کرد.


نظرات کاربران


ارسال نظر